En sammenfoldelig puffertaske lever eller dør på ét løfte: den skal forsvinde i sin egen lomme og komme ud igen med et nyt udseende.For rejsedetailhandel, flyselskaber og toldfri programmer samt outdoormærker, der jagter varme-til-vægt-forhold, er dette løfte en teknisk specifikation – pakket volumen, kompressionsgendannelse, fyldkraft og stofvægt spiller alle sammen, og en jakke, der ikke lever op til nogen af ​​dem, fejler på hylden. Denne guide forklarer, hvordan volumenkøbere specificerer en let, pakbar dynejakke til OEM-produktion: de tal, der definerer "pakbar", hvordan man vælger fyldkraft og fyldvægt, hvilke ultralette yderjakker kræver af sylinjen, hvilke funktioner der virkelig er vigtige for rejsende, og hvordan man tester kompressionskravet, før din kunde gør det for dig.

1Hvorfor pakkede puffertasker er en vækstkategori for rejsedetailhandel

Den kommercielle logik bag den pakkevenlige dynejakke er enkel: den løser det pakkeproblem, som alle rejsende har, og som næsten intet andet beklædningsgenstand løser. En pendler ønsker varme på destinationen, ikke vægt i kufferten; et flyselskab ønsker en toldfri vare, der passer i en bagagehylde over bagagerummet; en outdoorforhandler ønsker et mellemlag, der kan opbevares i en dagtursrygsæk, indtil den skal bruges. Den samme jakke tjener alle tre, og derfor er pakkevenlige dynejakker blevet en fast bestanddel af både rejseforretninger, lufthavnsbutikker og e-handelspakker.

For engroskøbere har kategorien to attraktive strukturelle egenskaber. For det første er den stort set sæsonuafhængig: pakbare jakker sælges i forårs- og efterårssæsonen, ikke kun i den høje vinter, hvilket flader efterspørgselskurven ud og forbedrer lageromsætningen. For det andet reducerer kompressionspakning forsendelsesvolumen dramatisk – et pakbart dunbeklædningsgenstand komprimeres til en brøkdel af sin ophøjede volumen, og selv standard polyposekompression reducerer forsendelsesvolumen med 40 til 60 procent, hvilket direkte sænker fragtomkostningerne pr. enhed på containerprogrammer. Kategorien belønner fabrikker, der kan holde fine tolerancer på lette materialer, hvilket er præcis den kapacitetskløft, der adskiller en ultralet specialist fra en generel overtøjsfabrik.

Køberimplikation:Pakningsprogrammer vindes på varme-til-vægt-forhold og pakket størrelse, ikke på pris pr. kilogram dun. To tilbud med identiske fyldvægte kan variere meget i pakket volumen, fordi det ene bruger 800-fyld dun og 10D skal, og det andet bruger 650-fyld dun og 30D skal. Angiv resultatmålingerne - pakket volumen og samlet beklædningsvægt - ikke kun input.

2Definition af "pakkelig": De tal, købere bør specificere

"Pakkbar" har ingen juridisk definition, hvilket netop er grunden til, at det skal defineres i din teknologipakke. Branchen arbejder med tre tal, og en troværdig specifikation inkluderer dem alle.

De tre målinger, der betyder noget

Totalvægt af tøjet.En ægte ultralet, pakkevenlig pufferjakke vejer 200 til 350 gram i størrelse L; en let rejsepufferjakke vejer 350 til 500 gram. Under cirka 200 gram er du i førsteklasses bjergbestigningsterræn med 7D-stoffer og høj fyldkraft – smukt, dyrt og let at beskadige. De fleste rejseprogrammer sigter mod 250 til 400 gram.

Pakket volumen.Målt i liter med jakken presset sammen i sin pakkelomme eller sæk og klemt til et gentageligt volumen, er pakkestørrelsen det tal, der sælger jakken på hylden. En praktisk referencestige: en 400-grams mid-fill-jakke pakker cirka 1,8 til 2,2 liter; en veludført 300-grams 800-fill-jakke pakker cirka 1,2 til 1,5 liter; de bedste ultralette jakker rummer under én liter. Pakposens dimensioner i centimeter kommunikerer det samme i butiksbilleder - en cylinder på omtrent størrelse med en 500 ml vandflaske er markedsføringsmålet.

Kompressionsforhold.Pakket volumen divideret med loftet volumen, det måler hvor effektivt jakken komprimeres og - afgørende - hvor godt den genvinder formen. Typiske forhold er 1:4 til 1:6 for rejsedunjakker. Forholdet betyder mindre end genvindingsevnen: en jakke, der komprimeres fremragende, men tager tre dage at genvinde formen, har ikke fungeret som den skal.

Programniveau Målvægt (størrelse L) Fyldningsevne Fyldvægt Pakket volumen Typisk positionering
Værdirejser 450 til 550 g 600 FP 130 til 160 g 2,2 til 2,8 liter Volumenhandel, kampagnepakker
Kernerejser 320 til 420 g 700 FP 90 til 120 g 1,5 til 2,0 l Rejsehandel, e-handel kernesortiment
Premium ultralet 230 til 300 g 800 FP 70 til 95 g 1,0 til 1,4 liter Udendørs specialiteter, premium gaver
Topmødeniveau < 230 g 850 til 900 FP 60 til 80 g < 1,0 l Bjergbestigningsmærker, halo-produkt

Diagrammet nedenfor viser, hvordan den samme varmeklasse klarer sig på tværs af niveaustigen – og hvorfor fyldningskraften, ikke fyldvægten, løfter tungt ved pakket størrelse.

Pakket volumen: Samme varmeklasse, tre opbygninger Vejledende pakkede volumener i størrelse L; højere fyldningsevne flytter mere varme på mindre plads 2,5 liter 600 FP 150 g fyld · 480 g jakke Værdiopbygning af rejser 1,7 liter 700 FP 110 g fyld · 360 g jakke Kernerejseopbygning 1,2 liter 800 FP 85 g fyld · 275 g jakke Premium ultralet konstruktion 500 ml flaske for skala (~0,6 L)

3Fyldningsstrategi: Valg af varme-til-vægt og fyldningskraft

Fyldningsevne er det tal, der styrer et pakkebart programs økonomi og ydeevne på samme tid. Det måler volumenet i kubiktommer, som en ounce dun optager under en standardiseret test, så højere fyldningsevne betyder mere varme pr. gram - og for en pakkebar jakke mindre materiale at komprimere.Internationalt Dun- og Fjerbureauoffentliggør branchens testprotokoller bag måling af fyldkraft og bemærker, at dun også har en exceptionel bæredygtighedsprofil: dets livscyklusvurderingsarbejde viste, at dun har en 85 til 97 procent lavere miljøpåvirkning end polyester på tværs af alle analyserede kategorier og cirka 18 gange lavere indvirkning på klimaændringer - et nyttigt historielag for rejsemærker, der markedsfører lettere rejser.

Matchende fyld til programmet

For kernerejseprogrammer er 700-fyld 90/10 dun/fjer med 90 til 120 gram fyld i størrelse L den bedste specifikation: den leverer ægte varme i tre sæsoner til en mellempris. En stigning til 800 fyld reducerer cirka 25 gram fyld for tilsvarende varme og reducerer den pakkede volumen med omkring en tredjedel, men prisen på dun stiger uforholdsmæssigt meget, fordi partier med 800 fyld er sjældnere. Under 700 fyld vokser den pakkede volumen hurtigt, og påstanden om "pakbar" begynder at føles kosmetisk - en jakke med 600 fyld og 150 gram fyld fungerer stadig til lavpris i detailhandlen, men den bør markedsføres som "let", ikke "ultralet".

Hvert fyldningsparti bør verificeres snarere end antages. Uafhængige laboratorier som f.eks.IDFLteste fyldeevne, sammensætning, ilttal og turbiditet, og dobbelttest prøver på tværs af deres globale laboratorier for at bekræfte resultaterne – et fornuftigt krav for en specifikation, hvis hele værdiproposition hviler på nedadgående ydeevne som angivet. Kræv testrapporter på partiniveau med hver bulkforsendelse, og angiv minimum fyldeevne i teknologipakken med den tolerance, som din inspektion rent faktisk vil håndhæve.

Specifikationstip:Angiv fyld som to tal - fyldstyrke (kvalitet) og fyldvægt pr. størrelse (mængde). Skalering af fyldvægten på tværs af størrelsesforløbet på cirka 11 til 12 procent pr. størrelsestrin holder varmen ensartet fra S til 2XL og forhindrer den klassiske klage over rejsejakker om, at XL føles koldere end prøven.

4Ultralette skalstoffer og hvad de kræver i produktionen

Yderstof er den anden halvdel af ligningen for pakbarhed, og det er her, letvægtsprogrammer får deres ry for produktion. Yderstofvægten driver pakket volumen næsten lige så meget som fyld: at skifte fra en yderstofvægt på 40 g/m² til en på 20 g/m² reducerer tøjets vægt med 40 til 60 gram og krymper synligt det komprimerede bundt.

Valg af benægteren

Den praktiske stige går fra 7D til 10D til premium ultralette jakker, 15D til 20D til basisrejsemodellen og 30D til 40D til værdiprogrammer, hvor holdbarhed og pris er afgørende. Lettere er ikke automatisk bedre: 7D nylon giver en jakke, der kan pakkes til en citronstor bundt, men hænger fast i sikkerhedsseler og lynlåstænder. Til rejsedetailhandel – hvor tøj prøves gentagne gange og håndteres af hundredvis af kunder – er 15D til 20D ripstop nylon eller polyester med en duntæt konstruktion den rationelle standard med en slidstærk vandafvisende finish til støvregn.

Produktionsmæssige konsekvenser af at gå lyset i brug

Ultralette skaller sætter reelle begrænsninger på sylinjen. Nålestørrelserne falder til 9 til 11, syhastigheden reduceres på lange sømme for at forhindre nålevarmen i at smelte det fine garn sammen, og lavfriktionstrykfødder forhindrer stoffet i at trække i. Stingtætheden ligger typisk på 10 til 12 sting pr. centimeter for duntætte sømme, og kanalafstanden ved quiltning er en ægte designbeslutning: smallere kanaler (6 til 8 centimeter) stabiliserer fyldet og forhindrer kolde pletter, når jakken komprimeres og genopfyldes gentagne gange, mens bredere kanaler løftes bedre og pakker mindre. De fleste succesfulde rejsestoftyper bruger kanaler på 7 til 10 centimeter som kompromis.

Shell-mulighed Vægt (gsm) Duntæt Håndfølelse Holdbarhed Omkostningsindeks
10D ripstop nylon 26 til 30 Fremragende Ultrablød Lav — tilbøjelig til at hænge fast 145
15D taftnylon 32 til 36 Fremragende Blød Moderat 125
20D ripstop nylon 38 til 45 Meget god Sprød God 110
20D ripstop genbrugt polyester 40 til 46 Meget god Sprød God 118
30D taft polyester 52 til 60 God Struktureret Høj 100

5Designfunktioner, der rent faktisk betyder noget for rejsende

Pakkelige programmer akkumulerer nemt funktionsanmodninger; dem, der afgør genkøb, er færre og værd at forsvare i teknologipakken.

Opbevaringslomme.Den allervigtigste funktion. En dobbeltsidet håndlomme med lynlås, der kan vendes om og opsluges af hele jakken – inklusive hætten – fjerner posen helt, hvilket betyder, at der ikke er noget at miste, og at jakken kan pakkes på to sekunder. Lommeåbningen skal være rummelig (26 centimeter eller mere), ellers vil brugerne have problemer, og lynlåsen skal løbe glat fra begge ender, da rejsende kan komprimere jakken med én hånd.

Hætte og justerbarhed.En fast, let isoleret hætte tilføjer varme pr. gram, som ingen andre funktioner matcher, og den komprimeres fladt. Justerbare elastiske snøre i kanten forsegler mikroklimaet mod vind på lufthavnsasfalt og aftenterrasser; en tovejslynlås foran giver jakken ventilation, mens du sidder ned – en lille detalje, som flypassagerer bemærker.

Vægtdisciplin i trim.Hvert gram i hardware er et gram, der skal komprimeres. Lynlåse med tynd tape, lavprofilerede snørelåse og varmeoverføringsmærker i stedet for vævede mærker reducerer hver gram uden at ændre udseendet. Den stille test af en velkonstrueret rejsetaske er, at kanterne forsvinder ind i specifikationsarket.

Anatomien nedenfor viser, hvor disse funktioner sidder på et produktionsklart rejsebygge.

Anatomien af ​​en produktionsklar, pakkevenlig puffertaske Målbygning: 700 FP, 110 g fyld, 20D ripstop-skal, 340 g i alt i størrelse L Fast isoleret hætte varme pr. gram, komprimeres fladt Tovejslynlås med slankt bånd ventilationsåbninger når man sidder ned; sparer gram Opbevaringslomme (dobbeltsidet lynlås) vender sig om for at sluge hele jakken Elastisk snøre i kanten + snørelås holder vinden ude på asfalten Elastiske manchetter, lav volumen ingen velcro til at hænge skallen fast 7 til 10 cm quiltede kanaler stopper fyldmigrering efter komprimering

En sourcing-bemærkning om materialer: Brands, der indbygger en bæredygtighedsfortælling i rejsekollektionen, kan specificere enGRS-certificeret genbrugt skal og foringpå den samme pakkevenlige platform — det certificerede stof tilføjer beskedne omkostninger og leveringstid, men bevarer varme-til-vægt-forholdet intakt, og kemisk sikkerhed på hudnært for bør verificeres medOEKO-TEX STANDARD 100testning.

6Test af kompressionspåstanden, før kunden gør det

Påstanden om, at beklædningsgenstanden kan pakkes, er usædvanlig blandt beklædningsgenstande, idet kunderne tester den inden for få minutter efter udpakning – komprimer, bær, pak ud, bedøm. Det gør verifikation før forsendelse ufravigelig.

En praktisk testprotokol

Først skal fyldningen verificeres i forhold til specifikationerne: fyldeevne, sammensætning og renlighed på hvert bulkparti på et uafhængigt laboratorium som IDFL. Dernæst skal den pakkede volumen måles på stikprøvebasis – komprimer kappen ned i dens opbevaringslomme, klem den under en flad vægt i 30 sekunder, og mål afgrænsningsboksens volumen; den skal ligge inden for 10 procent af specifikationsmålet. For det tredje, og vigtigst af alt, skal du køre en kompressionsgendannelseskontrol: hold kappene komprimeret i 24 og 72 timer, og mål derefter loftgendannelsen med intervaller. En kvalitetsfyldning på 700 genvinder sig til inden for 90 procent af den oprindelige loft inden for 24 timer og stort set helt inden for 72; en gendannelse væsentligt under dette signalerer enten overkompression i pakningen eller fyldkvalitet under specifikationerne.

Størrelseskonsistens på tværs af hele kørslen er vigtig af samme grund, som den er i ethvert engros-program: der angives mængder pr. størrelse, og en størrelseskurve, der driver lydløst, vil bryde specifikationen i ekstremerne. Reference til standardiserede måledefinitioner —ISO 8559-1giver den antropometriske målestruktur bag størrelsesbetegnelsen, som holder størrelsessættet sammenligneligt mellem din specifikation og fabrikkens mønsterrum.

Logistiknotat:Da rejsende også komprimerer jakken i dagevis i en kuffert, bør detailpartnere rådes til at pakke udstillingsprøver ud 24 til 72 timer før fotografering og fremvisning. Det samme tidsrum for gendannelse af loft gælder efter udpakning af containeren – jakker målt direkte uden for kompression vil undervurdere fyldeevnen og generere kasseringer af falsk kvalitet.

7MOQ, priser og leveringstid for pakkeprogrammer

Omkostningerne ved pakkeprogrammer er koncentreret på tre steder: dunene, yderstoffet og sytiden. Dun med høj fyldningsgrad prissættes pr. gram og pr. kvalitetstrin – en stigning fra 700 til 800 fyld kan alene øge fyldomkostningerne med 15 til 25 procent. Yderstoffet i fin denier har et minimum af fabrikation og en farvepartistruktur, der ligner ethvert specialfremstillet stofprogram, typisk 800 til 1.500 meter pr. farvekombination. Og syning af ultralette yderstoffet går langsommere end i mellemvægtige konstruktioner, hvilket tilføjer reelle minutter pr. beklædningsgenstand, som fremgår af FOB-prissætningen.

Et fungerende eksempel

En rejsedetailhandler bestilte for nylig et kerneprogram med 1.800 dele hos os: 700-fyldt RDS-dun på 110 gram, 20D ripstop-skal, konstruktion med opbevaringslommer, tre farvekombinationer. FOB-prisen lå cirka 20 procent over en konventionel 600-fyldt, ikke-pakbar jakke fra samme fabrik – primært drevet af dunkvalitetstrinnet og den langsommere syning med fine shell-teknik – men den komprimerede forsendelsesprofil skar fragtomkostningerne pr. enhed nok til at inddrive omkring en tredjedel af denne merpris, og detailprispunktet bar resten komfortabelt. Kompressionspakning betød også, at programmet blev sendt i færre kartoner, hvilket reducerede håndteringsomkostningerne til destinationen på samme volumenbasis.

Med hensyn til timing kører pakkeprogrammer på samme skelet som enhver OEM-puffer: prøveudtagning 10 til 15 dage pr. runde, bulkproduktion 45 til 70 dage efter godkendelse af præproduktion, plus fragt og loftgenvindingsvinduet før gulvvisning. Social overholdelse bør verificeres i samme sourcing-pas —amfori BSCICertificering, der navngiver det faktiske produktionssted, er det udgangspunkt, de fleste europæiske og nordamerikanske detailpartnere forventer, før de ansætter en leverandør.

PASSION OUTERWEAR er en division af Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mere end 20 års produktions- og handelserfaring inden for udendørstøj, arbejdstøj og varmebeklædning. Vi bygger pakkeprogrammer og standard pufferprogrammer baseret på BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-certificerede forsyningskæder med fyldvægte og pakkevolumenmål specificeret pr. størrelse i stedet for pr. stil. Købere, der udvider den samme rejsekunde til produkter i den koldere sæson, kan kombinere den pakkede serie med vores.OEM/ODM opvarmet tøjplatformen — denopvarmet vestdeler den samme letvægtslagslogik,varmejakkebetjener vinterrejsedelen af ​​sortimentet, og virksomhedsprogrammer kan tilføjespecialfremstillet arbejdstøjpå den samme compliance-fil.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken pakkevolumen skal jeg angive for en ægte "pakbar" rejsetaske?
For et kernerejseprogram, sigt efter 1,5 til 2,0 liter pakket til en størrelse L med 90 til 120 gram 700-fill dun; premium ultralette jakker opnår 1,0 til 1,4 liter. Angiv målet i liter og i pakkesæksmål, og angiv en målemetode - komprimeret under en flad vægt i 30 sekunder - så fabrikken, din kvalitetskontrol og detailkøberen alle måler det samme. En accepttolerance på plus eller minus 10 procent er realistisk og håndhæves.
Er en opbevaringslomme bedre end en separat bagagepose?
Til rejseprodukter, ja. En opbevaringslomme, der kan vendes om og indeholde hele jakken, fjerner det mest mistede tilbehør i overtøjet, pakkes på få sekunder med én hånd og tilføjer næsten ingen vægt. En separat pose er marginalt mindre, fordi den kan komprimeres ud over jakkens egen lommevolumen, så premium bjergbestigningsmodeller bruger dem stadig - men til rejsedetailhandel, lufthavnskoncessioner og gaveprogrammer forbedrer opbevaringslommekonstruktionen brugeroplevelsen og reducerer eftersalgsklager over manglende poser.
Hvor meget påvirker fyldekraften den pakkede størrelse i praksis?
Betydeligt. Ved tilsvarende varme kan en forøgelse af fyldeevnen fra 600 til 800 reducere fyldevægten med cirka 30 til 40 procent, hvilket reducerer både tøjets vægt og den pakkede volumen med omkring en tredjedel til halvdelen. Omkostningerne ved udfyldning stiger uforholdsmæssigt, fordi partier med høj fyldning er sjældnere, så det kommercielle optimale for de fleste rejseprogrammer er 700 fyldninger - det leverer det meste af pakkefordelen ved 800 fyldninger til et betydeligt lavere omkostningstrin.
Vil gentagen kompression beskadige dunen?
Kvalitetsdun tåler gentagen kompression godt – det er iboende i materialet. Fejltilstanden er ikke selve dunene, men konstruktionskvaliteten: sømme, der lækker under kompressionsbelastning, kanaler, der lader fyld migrere, og skaller, der folder permanent ved foldelinjer. Verificér med en kompressionsgendannelsestest – 24 og 72 timer komprimeret, og mål derefter loftgendannelsen, som bør vende tilbage til inden for 90 procent af originalen inden for 24 timer. Vedvarende lav gendannelse skyldes normalt fyldkvalitet eller overdreven pakning, ikke selve kompressionscyklussen.
Hvilken MOQ skal jeg forvente for et specialfremstillet, pakkebart pufferprogram?
En komplet OEM-konstruktion med specialfremstillet skalfarve og opbevaringslommekonstruktion starter typisk ved 500 til 800 stk., hvor certificeret eller specialfarvet skalstof bringer det effektive minimum op på 800 til 1.000 stk., fordi fabrikkerne sælger i faste partier på cirka 800 til 1.500 meter pr. farvekombination. Størrelses- og farveforhold kan normalt blandes frit i ordren – forhandle minimumsbeløbet som en samlet ordremængde i stedet for pr. farvekombination, eller et program med tre farver tredobler stille og roligt din forpligtelse.
Hvordan testes en pakkebar puffer før forsendelse?
Fire kontroller dækker påstanden: fyldningstest på partiniveau (fyldningsevne, sammensætning, ilttal, turbiditet) på et uafhængigt laboratorium; måling af pakket volumen i forhold til specifikationsmålet på stikprøvebasis; en kompressionsgendannelsestest efter 24 og 72 timer; og en duntæthedskontrol af sømme og quiltning for at opdage fyldlækage gennem nålehuller. Tilføj standardbeklædningsmålinger mod størrelsesdiagrammet efter en 24-timers loftgendannelse, da måling af nyligt udpakkede jakker undervurderer dimensionerne og genererer falske fejl.
Phoenix Xie
Phoenix Xie
GM | QUANZHOU PASSION CLOTHING
20 års produktion af udendørstøj, arbejdstøj og varmebeklædning. Certificeret af BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX og VF Corporation. Opret forbindelseLinkedIn.

Udvikling af et program til pakkevenlige rejsepufferter?

PASSION OUTERWEAR fremstiller lette, pakkevenlige dynejakker fra 300 stk. med fyldvægte pr. størrelse, mål for pakket volumen indskrevet i specifikationerne, konstruktion med opbevaringslommer og BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-certificerede forsyningskæder. Send os din målvægt og pakkestørrelse – vi svarer inden for 24 timer.

Anmod om tilbud på Packable-programmet Se OEM/ODM-programmet