Inden for engroshandel med herredykker er størrelsen ikke en detalje – det er den største enkeltstående årsag til tab af margin.Et størrelsessæt, der ikke matcher købspopulationen, producerer to tab på én gang: usolgte ekstreme størrelser, der skal nedsættes, og udsolgte kernestørrelser i underpris. Begge dele kan forebygges, og begge besluttes, før en enkelt jakke skæres op. Denne guide dækker bulk-pufferjakker til mænd på det volumenniveau, som købere rent faktisk har brug for: hvordan en herreblok måles og graderes, hvordan fyldvægten skal skaleres på tværs af størrelsesintervallet, hvordan man vælger mellem lager-, ODM- og OEM-bulkmodeller, hvordan man planlægger størrelsesforhold efter salgskanal, og hvilken måletolerance og inspektionsprotokol beskytter en containerordre.

1Hvorfor størrelsesvalg er den variabel med den højeste omkostning ved bulkbestillinger

Enhver storkøber af overtøj lærer med tiden den samme lektie: omkostningerne ved en fejl i størrelsesblandingen er ikke omkostningerne ved de usolgte jakker, det er omkostningerne ved de usolgte jakker plus fortjenesten på salget, der aldrig fandt sted, fordi kernestørrelserne løb tør. I en ordre på 3.000 stk. med en forkert vægtet størrelseskurve overstiger kombinationen rutinemæssigt den samlede bruttofortjeneste på programmet.

Den underliggende årsag er, at størrelserne på herreovertøj ikke er standardiseret på tværs af mærker på den måde, køberne antager. To beklædningsgenstande, der begge er mærket med størrelse L, kan variere med fire til seks centimeter i brystvidde og med to til tre centimeter i ærmelængde, afhængigt af hvilke befolkningsdata mærkets blok er bygget på, og hvor meget lethed designeren har specificeret. Standardiseringsorganer har været eksplicitte omkring dette:ISO's arbejde med standarder for tøjstørrelserer specifikt rettet mod at øge kundetilfredsheden og reducere returneringer forårsaget af dårlig pasform, samt mod at reducere handelsbarrierer ved at harmonisere størrelsesmærkning og terminologi på verdensplan.

Den engrosspecifikke komplikation

Detailmærker kan absorbere en størrelsesfejl på tværs af et bredt katalog. Grossister kan ikke, fordi et enkelt program af dynebukser ofte repræsenterer en stor andel af en sæsons overtøjsvolumen. Denne koncentration gør to ting ufravigelige: Størrelsessættet skal specificeres i mål snarere end i etiketter, og størrelseskurven skal udledes af køberens egen salgshistorik snarere end fra en leverandørs misligholdelse.

Køberimplikation:Accepter aldrig en leverandørs standardstørrelseskurve som standard. Bed om de faktiske tøjmål for hver størrelse, sammenlign dem med dit eksisterende bedst sælgende program, og opbyg derefter ordreforholdet ud fra dine egne salgsdata. Leverandører er normalt glade for at justere forholdet – men kun hvis du spørger, før skæreplanen laves.

2Mænds blokmålinger og hvor standarder passer ind

En herrepufferblok er defineret af et lille sæt mål, der tilsammen bestemmer, om beklædningsgenstanden passer til den tilsigtede population. Den mest nyttige reference til at definere disse konsekvent erISO 8559-1, som specificerer antropometriske definitioner for kropsmål, der anvendes i betegnelsen af ​​tøjstørrelser. Den fastlægger milepæle, måleprocedurer og det underliggende anatomiske grundlag for bryst-, talje-, hofte-, højde- og ærmemål — hvilket betyder, at en teknologipakke, der refererer til den, fjerner det meste af fortolkningsgabet mellem din specifikation og fabrikkens mønsterrum.

Diagrammet nedenfor viser de målepunkter, der er mest betydningsfulde for en herrepufferjakke, og hvordan de relaterer sig til det loftede beklædningsgenstand snarere end til kroppen.

Herredunjakke: Vigtige specifikationer for målepunkter Mål taget på det loftede beklædningsgenstand, ikke på det flade mønster A. PÅ TVERS AF SKULDEREN Søm til søm, på tværs af ryggen B. BRYST (1/2) 2,5 cm under ærmegabet, flad C. TILBAGE LÆNGDE CB-søm fra halsen til kanten D. ÆRME Skuldersøm til manchet E. HEM (1/2) Indstiller silhuetvolumen Tolerancereference: bryst og kant forneden +/- 1,5 cm, ryglængde +/- 1,5 cm, ærmelængde +/- 1,0 cm, skulderlængde +/- 0,8 cm. Alle målinger skal foretages efter loftsrummet er genoprettet, mindst 24 timer efter udpakning og dekompression.

To af disse fortjener særlig opmærksomhed i engrossammenhænge. Brystvidden bestemmer pasformens acceptabilitet i hele befolkningen, og det er her, variationen fra mærke til mærke er størst. Ærmelængden bestemmer, om jakken passer til det højere segment inden for hvert størrelsesinterval, og det er det mål, der oftest bliver underkendt, når en fabrik reducerer brugervenlighed for at spare stof.

3Opbygning af størrelsessættet: Interval, gradering og tolerance

Gradering er processen med at skalere et basismønster op og ned for at skabe størrelsesintervallet. At få det rigtigt er en numerisk øvelse, ikke en æstetisk, og det bør specificeres eksplicit snarere end at overlades til fabrikskonventionen.

Størrelse Bryst (cm) Brystvidde 1/2 (cm) Over skulderen (cm) Ryglængde (cm) Ærmelængde (cm) Målfyldningsvægt (g)
S 88 til 92 56,0 45,5 70,0 62,0 115
M 96 til 100 59,0 47,5 72,0 63,5 128
L 104 til 108 62,0 49,5 74,0 65,0 142
XL 112 til 116 65,0 51,5 76,0 66,5 157
2XL 120 til 124 68,0 53,5 78,0 68,0 173
3XL 128 til 132 71,0 55,5 80,0 69,5 190

Figurerne ovenfor repræsenterer en herreblok med normal pasform og moderat lethed, der er egnet til at have fleece eller let strik på under lag. Tre regler styrer, hvordan de skal justeres.

Karakterintervallerne skal være konsistente, men ikke ensartede

Bryststørrelsen er angivet til 3 centimeter pr. størrelse i tabellen, hvilket er standard for herreovertøj. Længden er angivet til 2 centimeter og ærmelængden til 1,5 centimeter. Grunden til, at intervallerne er forskellige, er proportionalitet: hvis ærmelængden blev vurderet med samme hastighed som brystlængden, ville jakken blive uforholdsmæssig i yderpunkterne af intervallet. Insister på at se vurderingsmandens intervallabel i stedet for kun den færdige størrelsesguide – en fabrik, der ikke kan producere en, skalerer efter øjet.

Sæt tolerance i købskontrakten

De fleste tvister om store mængder stammer fra måltolerancer, og den er næsten altid uoplyst, indtil der opstår et problem. En brugbar kommerciel standard for herrepufferbukser er plus eller minus 1,5 centimeter på bryst-, kant- og ryglængde, plus eller minus 1,0 centimeter på ærmelængde og plus eller minus 0,8 centimeter på tværs af skulderen. Angiv disse tal i købskontrakten sammen med den prøveudtagningsstandard, du har til hensigt at inspicere i forhold til, og kræv, at målinger tages efter en minimum 24-timers loftgenopretningsperiode efter udpakning.

4Ensartet fyldvægt og varme på tværs af størrelser

Fyldvægten skal skaleres i forhold til tøjets areal, og det er den specifikation, der oftest håndteres forkert i bulkprogrammer. En fabrik, der fylder alle størrelser med den samme vægt, producerer en størrelse S, der er varmere end en størrelse 3XL, fordi den samme mængde fyld er fordelt over et væsentligt mindre område. Kunderne bemærker dette med det samme, og det genererer klager, der er vanskelige at diagnosticere ud fra en produktside.

Løsningen er ligetil: angiv den ønskede fyldvægt pr. størrelse i teknologipakken med et acceptabelt variansbånd på plus eller minus 5 procent pr. panel. Tabellen i afsnit 3 viser en skaleringskurve på cirka 11 til 12 procent pr. størrelsestrin, hvilket holder lofthøjden og dermed den termiske ydeevne stort set ensartet på tværs af intervallet. Bemærk, at dette er forskelligt fra fyldningsevne, som måler fyldningskvalitet snarere end kvantitet. Begge skal specificeres.

Dun er fortsat benchmarkmaterialet for denne anvendelse, og dets miljømæssige argument er nu veldokumenteret. Ifølge livscyklusvurderingsdata offentliggjort afInternationalt Dun- og Fjerbureau, dun har en 85 til 97 procent lavere klimapåvirkning end polyester på tværs af alle analyserede påvirkningskategorier og cirka 18 gange mindre klimapåvirkning end polyesterfyld. Hvor et program specificerer dun, erAnsvarlig nedstandardgiver en ramme for sporbarhedskæden, der gør sourcing forsvarlig for detailkøbere, forbyder levende plukning og tvangsfodring og kræver tredjepartsrevision i alle faser fra gård til færdigt beklædningsgenstand. Hvor et program i stedet specificerer genbrugt syntetisk fyld eller genbrugt yderstof, vilGlobal genbrugsstandardregulerer påstanden og kræver mindst 50 procent genbrugsindhold til forbrugerrettet mærkning.

Indkøbsnotat:Bekræft, at fyldtesten udføres på panelniveau, ikke på færdigt beklædningsgenstande. Vejning af en færdig jakke kan ikke registrere ujævn fordeling mellem for-, bag- og ærmepaneler – den fejl, der faktisk forårsager kundeklager over kolde pletter.

5Tre bulkprogrammodeller: Lager, ODM og OEM

Mængdeindkøbere vælger generelt mellem tre programstrukturer, og det rigtige valg afhænger langt mere af, hvor differentieret produktet skal være, end af enhedsprisen alene. Diagrammet nedenfor viser beslutningen.

Valg af en bulkprogrammodel til herreduftjakker KORT FOR STORE ORDRE LAGER ENGROS Færdiglavet, fabrikkens eksisterende design og farvekombinationer MOQ: 50 til 200 stk i alt Leveringstid: 7 til 20 dage Tilpasning: kun etiket Bedst til: at teste et marked, udfylder et kort vindue forfremmelse eller påfyldning ODM BULK Fabriksblok, din farve, quiltning, fyld, branding MOQ: 100 til 300 pr. farve Leveringstid: 45 til 70 dage Tilpasning: høj Bedst til: eget mærke distribution, sæsonbestemt programmer, gentagne ordrer FULD OEM-BULC Ny blok fra din specifikation, fuld materialekontrol MOQ: 500 til 1.000 stk. Leveringstid: 90 til 150 dage Tilpasning: komplet Bedst til: specialfremstillet pasform, virksomheds- eller uniforms programmer, udbud Beslutningsregel: Vælg standard, når hastighed og lav forpligtelse er vigtige, ODM, når brandidentitet er vigtigere end originalitet og pasform, og OEM, når selve pasformen er en del af dit produkttilbud.
Programmodel Samlet MOQ Prøveudtagning Leveringstid i store mængder Risiko for fit Enhedsprisindeks
Lager engros 50 til 200 stk. Ingen påkrævet 7 til 20 dage Kendt, fast Laveste
ODM, lagerstof 100 til 300 pr. farvekombination 10 til 15 dage 30 til 45 dage Lav Lav
ODM, brugerdefineret stof 300 til 500 stk. 15 til 22 dage 40 til 55 dage Lav Moderat
OEM, ny blok 500 til 1.000 stk. 20 til 35 dage 50 til 70 dage Administreret Højere
OEM, certificerede materialer 500 til 1.000 stk. 28 til 40 dage 55 til 75 dage Administreret Højeste

6Størrelsesforholdsplanlægning efter salgskanal

Størrelseskurver er ikke universelle. Det rigtige forhold afhænger af, hvem der køber, og det er dyrt i begge retninger at gøre forkert. Tabellen nedenfor giver et arbejdsgrundlag; den korrekte langsigtede tilgang er at erstatte dem med dine egne salgsdata efter den første sæson.

Kanal S M L XL 2XL 3XL Planlægningsnotat
Modedetailhandel, EU 1 2 3 2 1 0,5 Slankere befolkningskurve; L dominerer
Modedetailhandel, Nordamerika 0,5 1,5 2,5 3 2 1 Flyt en hel størrelse opad
Udendørs specialitet 1 2 2,5 2 1 0,5 Kernestørrelser koncentreret i M til XL
Firma / uniform 1 2 3 3 2 1 Bredeste spredning; undgå at overse XL
E-handel, blandet 1 2 3 2,5 1,5 1 Tilføj returbuffer på M og L

To mønstre er værd at internalisere. For det første er nordamerikanske kurver omtrent en hel størrelse større end europæiske kurver for den samme fysiske befolkning, så en europæisk størrelseskurve, der sendes til et amerikansk lager, vil systematisk underkøbe XL og derover. For det andet kræver e-handel en bredere spredning end fysiske butikker, fordi onlinekøbere bestiller flere størrelser med den hensigt at returnere nogle – og returneringer af overtøj er primært drevet af pasform, hvilket netop er problemet.harmoniserede standarder for tøjstørrelserer designet til at reducere.

7Kvalitetskontrol for bulkstørrelser: Tolerance og AQL

En containerordre introducerer en risiko, der ikke findes i små partier: afvigelse. De første hundrede stykker kan være i overensstemmelse med specifikationen, og de sidste hundrede og to centimeter kan være forkerte, fordi mønsterstykkerne blev skåret om, en anden operatør overtog quiltelinjen, eller fyldvægten sneg sig ind. Kontrollerne, der fanger dette, er enkle, men skal aftales på forhånd.

Tjekliste til kontrol af bulkstørrelser

  • Godkendte størrelsesprøver — én forseglet referenceprøve pr. størrelse, der beholdes af begge parter som målestandard.
  • Inline-måling på tre punkter — første gangs måling, midtvejsmåling ved cirka 30 procent og slutningen af ​​målingerne, hvor alle størrelser er målt.
  • Verifikation af fyldvægt på panelniveau — forside, bagside og ærme vejes separat, inden for plus eller minus 5 procent af specifikationen.
  • Protokol for loftsgendannelse — mål kun efter en restitutionsperiode på mindst 24 timer efter udpakning og dekompression.
  • Angivet AQL-niveau — typisk AQL 2,5 for større defekter og 4,0 for mindre defekter på beklædningsgenstande i løs vægt, bekræftet i købskontrakten.
  • Adgang til tredjepartstest — påfyldningstest på lotniveau og test af begrænsede stoffer tilgængelig før afsendelse, ikke efter.

Om begrænsede stoffer,OEKO-TEX STANDARD 100Testning af yderlag, for og beklædning er nu en grundlæggende forventning fra de fleste europæiske og et stigende antal nordamerikanske detailkøbere. Akkrediterede laboratorier som f.eks.IDFLtilbyde test, inspektion og certificering på tværs af tekstil-, fyld- og færdigvarekategorier; en fabrik, der allerede arbejder med et anerkendt laboratorium, vil komme hurtigere gennem din godkendelsesproces og være bedre rustet til at underbygge påstande, hvis en detailkøber reviderer din forsyningskæde.

Social compliance løber parallelt.amfori BSCIer den mest anerkendte ramme for social overholdelse i europæiske forsyningskæder, der dækker arbejdstid, lønninger, sundhed og sikkerhed samt klagemekanismer på tværs af mere end 120 indkøbslande. Ved engrosdistribution til detailnetværk skal du kontrollere, at certifikatet navngiver det specifikke produktionssted i stedet for kun en handelsenhed, og kontrollere dets gyldighed i forhold til dit produktionsvindue.

8Priser, MOQ og leveringstid for bulkordrer

Prisfastsættelse af herreduftjakker i løs vægt afhænger af fire variabler i faldende rækkefølge efter påvirkning: fyldspecifikation, yderstof, ordremængde og pyntpakke. Fyld repræsenterer typisk 30 til 50 procent af enhedsprisen for en herrejakke med dunfyld; yderstof er generelt nummer to.

Hvor volumenpauserne er

De fleste fabrikker prissætter i bånd, og de meningsfulde tærskler ligger normalt på 300, 500, 1.000 og 3.000 stk. Grænsen på 300 stk. er vigtig, fordi det typisk er her, en fabrik kan retfærdiggøre et dedikeret stofparti i stedet for at købe fra lager. Grænsen på 1.000 stk. er vigtig, fordi det er her, brugerdefinerede hardwareforme og trykt emballage bliver økonomisk. Ud over 3.000 stk. kommer yderligere besparelser primært fra effektivitetsbesparing og fragtkonsolidering snarere end fra materialeomkostninger.

Det er også værd at spørge, om en ordre i blandede størrelser og farver tæller med i MOQ'en. Mange leverandører kræver minimum pr. farvekombination i stedet for pr. ordre, hvilket stille og roligt kan tredoble den effektive forpligtelse. Hvis din størrelseskurve er bred, så forhandle minimumsbeløbet som en samlet ordremængde med en rimelig bundgrænse pr. farvekombination.

Fragt- og toldplanlægning

Kompressionsemballage reducerer typisk et dunbeklædningsgenstands forsendelsesvolumen med 40 til 60 procent, hvilket væsentligt ændrer landeomkostningerne pr. enhed ved søfragt. Afvejningen er et tidsrum, der kan genoprette loftet: beregn 24 til 72 timer efter udpakning, før detailfotografering eller præsentation i showroom. Medregn toldsatserne i enhedsomkostningerne tidligt i stedet for ved tolden - for overtøj ligger de ofte i det høje encifrede til det lave tocifrede cifre afhængigt af klassificering og destination, hvilket er nok til at ændre et prispunkts levedygtighed.

9Emballering, mærkning og forsendelsesoverholdelse

Engrosleverancer dumper ikke told- og detailvarekontrol af forudsigelige årsager, og næsten alle af dem skyldes dokumentationsproblemer snarere end produktproblemer.

Fiberindhold og plejemærkning er reguleret. I USA erLov om identifikation af tekstilfiberprodukterregulerer obligatorisk indholdsafsløring i mærkning, fakturering og reklame for tekstilprodukter og gør fejlagtig branding ulovlig – hvilket betyder, at en påstand om fyldstofsammensætning på et engrosspecifikationsark har samme juridiske vægt som en på en indsyet etiket. I Europa erEU-strategi for bæredygtige og cirkulære tekstilerindfører krav til miljøvenligt design, et digitalt produktpas og strengere regler for grønne påstande; Kommissionen bemærker, at kun omkring 1 procent af materialet i tøj i øjeblikket genbruges til nyt tøj, hvilket er grunden til, at underbyggede påstande går fra at være en markedsføringsfordel til et overholdelseskrav.

På den kommercielle side evaluerer europæiske købere i stigende grad leverandører på gennemsigtighed og CSR snarere end udelukkende på pris. Markedsinformation fraCBI, den hollandske erhvervsstyrelses markedsinformationstjeneste, identificerer bæredygtighed, virksomheders sociale ansvar og gennemsigtighed som de førende tendenser, der former europæisk indkøb af beklædning, sammen med den voksende betydning af køber-leverandør-forholdet. En leverandør, der kan producere dokumentation på forespørgsel, forkorter din onboardingproces for købere, hvilket er en reel kommerciel fordel i en udbudsproces.

PASSION OUTERWEAR er en division af Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mere end 20 års produktions- og handelserfaring inden for udendørstøj, arbejdstøj og varmebeklædning. Vi driver engrosprogrammer for herreduftjakker på BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-certificerede forsyningskæder med lager-, ODM- og komplette OEM-muligheder og størrelsessæt fra S til 3XL specificeret i mål i stedet for etiketter. Vi producerer ogsåspecialfremstillet arbejdstøjogspecialfremstillet opvarmet tøj, så distributører, der konsoliderer flere kategorier, kan forhandle MOQ og fragt på tværs af en bredere volumenbase. Vores opvarmede sortiment - inklusivevarmejakkeogopvarmet vest— deler de samme herreblokke, hvilket forenkler pasformen for købere, der har både standard- og opvarmede modeller.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er minimumsbestillingsmængden for herrepufferjakker engros?
Det afhænger af programmodellen. Lagervareudbud på en fabriks eksisterende design starter typisk ved 50 til 200 stk. i alt på tværs af alle størrelser. ODM-programmer, der bruger en fabriksblok med din farvekombination, quiltning og branding, starter generelt ved 100 til 300 stk. pr. farvekombination eller 300 til 500, hvis der er tale om specialfarvet stof. Fuld OEM-udvikling ud fra din egen specifikation kræver normalt 500 til 1.000 stk., primært drevet af fabrikkens minimumskrav til stof. Hvis din størrelseskurve er bred, så spørg, om minimumskravet gælder pr. ordre eller pr. farvekombination - forskellen kan tredoble din effektive forpligtelse.
Hvordan sikrer jeg mig, at størrelsen matcher min eksisterende bestsellerkollektion?
Sammenlign ikke størrelsesmærker; sammenlign mål. Send de faktiske mål af dit bedst sælgende beklædningsgenstand – bryst målt fladt 2,5 centimeter under ærmegabet, skuldersøm til søm, ryglængde fra midterste rygsøm i halsen og ærmelængde fra skuldersømmen – og bed fabrikken om at give et tilbud ud fra disse tal i stedet for ud fra deres standarddiagram. Hvor det er muligt, så referer til standardiserede definitioner såsom ISO 8559-1, så begge sider bruger de samme landemærker. Den mest pålidelige metode er at købe en forseglet størrelsesprøve i hver størrelse, før du forpligter dig til at købe store mængder.
Skal fyldvægten være den samme på tværs af alle størrelser?
Nej. Fyldvægten skal skaleres i forhold til tøjets overfladeareal, ellers vil en størrelse S være varmere end en størrelse 3XL. En praktisk skaleringskurve er cirka 11 til 12 procent ekstra fyld pr. størrelsestrin, hvilket holder lofthøjde og termisk ydeevne stort set ensartet på tværs af sortimentet. Angiv målfyldvægten pr. størrelse i den tekniske pakke med en tolerance på plus eller minus 5 procent pr. panel, og bekræft, at fabrikken verificerer fyldvægten på panelniveau i stedet for kun at veje det færdige tøj.
Hvilken måletolerance skal jeg acceptere ved en bulkordre?
En brugbar kommerciel standard for herrepufferter er plus eller minus 1,5 centimeter på bryst-, kant- og ryglængde, plus eller minus 1,0 centimeter på ærmelængden og plus eller minus 0,8 centimeter på tværs af skuldrene. Disse tal bør fremgå af købskontrakten sammen med den inspektionsstandard, du har til hensigt at bruge. Det er afgørende at specificere, at målene tages efter en minimum 24-timers loft-restitutionsperiode efter udpakning - måling af et nyligt dekomprimeret beklædningsgenstand vil undervurdere bryst og loft og resultere i falske kasseringer.
Hvilket størrelsesforhold skal jeg bestille til et første storkøb?
Start fra kanalen i stedet for fra en leverandørstandard. For europæisk modedetailhandel er en rimelig åbningskurve S1 M2 L3 XL2 2XL1 3XL 0,5. For Nordamerika skal kurven flyttes omtrent en hel størrelse opad, fordi den samme fysiske befolkning køber en større mærkestørrelse. Virksomheds- og uniformprogrammer har brug for den bredeste spredning med særlig vægt på L og XL. E-handel kræver en bredere spredning end fysiske butikker, fordi onlinekøbere bestiller flere størrelser med den hensigt at returnere nogle. Erstat alle disse med dine egne salgsdata efter den første sæson.
Hvilke certificeringer skal en engrosleverandør af dynejakker have?
Som minimum kræves der social compliance-certificering, f.eks. amfori BSCI eller SMETA, som de fleste europæiske og mange nordamerikanske detailkøbere kræver, før de ansætter en leverandør. For materialepåstande skal forsyningskæden indeholde RDS, hvis du bruger dun, GRS, hvis du påstår genbrugsmateriale, og OEKO-TEX STANDARD 100-testning af ydermateriale, for og beklædning. Bekræft, at hvert certifikat navngiver det faktiske produktionsanlæg og forbliver gyldigt i hele dit produktionsvindue, da certifikater udstedt til en handelsenhed snarere end en fabrik er et almindeligt hul, der dukker op under detailkøbereaudits.
Hvor lang tid tager det fra ordrebekræftelse til levering af en storbestilling af herrepufferbukser?
Lagervareforsendelser til engrosforhandlere tager 7 til 20 dage. ODM-programmer på lagerført stof tager cirka 45 til 70 dage inklusive prøveudtagning og bulkproduktion; ODM med specialfarvet stof tager 60 til 85 dage. Fuld OEM-udvikling fra en ny blok tager 90 til 150 dage inklusive to prøveudtagninger, og programmer for certificerede materialer ligger i den øvre ende, fordi partier med certificerede materialer købes i faste mængder. Læg 30 til 40 dage til for søfragt eller 5 til 8 dage for luftfragt, plus tid til restitution af lageret på destinationslageret før præsentation i detailhandlen.
Greg Su
Greg Su
Senior Produktchef | Passion Outerwear
20 års erfaring inden for produktion og handel af sportstøj, arbejdstøj og udendørstøj. Certificeret i henhold til BSCI, SMETA, GRS og OEKO-TEX forsyningskædestandarder. Opret forbindelseLinkedIn.

Planlægger du at bestille en stor mængde herreduftjakke?

PASSION OUTERWEAR leverer herredykker fra 50 stk. i størrelsessæt fra S til 3XL med angivelse af mål, fyldvægt pr. størrelse, fyldverifikation på panelniveau og BSCI-, SMETA-, GRS- og OEKO-TEX-certificerede forsyningskæder. Send os din størrelseskurve og målspecifikation – vi svarer inden for 24 timer.

Anmod om bulkpris og størrelsessæt Se OEM/ODM-programmet